Çince ve Lehçeleri

Çince ve Lehçeleri

1. Mandarin

Mandarin bu grupta en çok kullanılan dildir. Ayrıca Çin nüfusunun 2/3 tarafından konuşulan Kuzey Çince olarak da bilinir. Sadece Çin’de, 1082 milyar insan tarafından birinci ve ikinci dil olarak konuşulur. Tüm dünyada Mandarin dili konuşanların sayısı 1.116 milyardır.

Mandarin Çincesinin dört kategorisi vardır

Kuzey Mandarin: Mançurya, Kuzey Çin ve Pekin gibi ülkenin kuzeydoğu illerinde konuşulur.

Kuzeybatı Mandarin: Baoji ve Ningxia, Xinjiang, Qinghai, Shaanxi ve Gansu gibi kuzeybatı illerinde konuşulur.

Güneybatı Mandarin: Sichuan, Yunnan, Guizhou ve Chongqing gibi güneybatı illerinde konuşulur.

Güneydoğu Mandarin: Nanjing, Guangdong ve Hainan illerinde konuşulur.

2. Wu

Şangay’daki kıyı bölgesinde konuşulan Çince lehçesidir. Wúyuèyǔ, Goetian ve Changzhou olarak da bilinir. 2017’de Çin’de Wu dilini konuşan 81.4 milyon insan vardır. Tüm dünyada ise 81.5 milyon insan bu dili konuşmaktadır. Zhejiang, Jiangxi, Jiangsu, Fujian, Anhui ve Şangay gibi birçok ilde Wu dili konuşulur. Wu, Çincenin en yaygın ikinci lehçesidir.

3. Yue

Yue, diğer Çin lehçelerine göre karşılıklı anlaşılır olmayan bir lehçedir. Cantonese, Yueyu, Yuet Yue ve Yueh olarak da bilinir. Kullanım açısından Mandarinden sonra ikinci sırada yer alır. Çin’de yaklaşık 62 milyon kişi Yue konuşur. Dünya’da ise 73.5 milyon Çinli tarafından bu dil konuşulur. Yue başlıca Guangdong, Hunan, Hainan ve Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi eyaletlerinde konuşulur. 10 farklı lehçeye sahiptir.

Çin dışında, Avustralya, Brunei, Kanada, Hong Kong, Makau, Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur, Surinam, Tayland ve Vietnam’da konuşulmaktadır.

4. Xiang

Güney Çin’in Hunan eyaletinde yaygın olarak kullanılır. Ana dil grubu arasında Xiang, Mandarin diline en çok benzeyen dildir. Yeni ve Eski Xiang olarak ikiye ayrılmıştır. Yeni Xiang Hunan’ın başkenti Çangşa’da konuşulur. Eski Xiang ise Shuangfeng ve Hunan’da birçok bölgede yaygındır. Eski Xiang birçok açıdan Wu diline benzer.

5. Min

Başlıca Fujian eyaletindeki insanlar tarafından konuşulur. Ayrıca Tayvan, Hainan, Zhejiang ve Guangdong’un birçok yerinde konuşulmaktadır.

Min dili, beş ana kategoriye ayrılır.

Min Nan: Tayvan ve Güneydoğu Çin’de bulunan yaklaşık 50.5 milyon insan tarafından konuşulur. Ayrıca, Amoy veya Xiamen gibi lehçelere sahiptir.

Min Dong: 10.3 milyon insan tarafından konuşulur.

Min Bei: Singapur dahil dünyanın birçok yerinde 11 milyon kişi tarafından konuşulur.

Pu-Xian: Fujian eyaletinin Xianyou ve Putian ilçelerinde yaklaşık 2,6 milyon konuşulmaktadır. Ayrıca Singapur ve Malezya’da da konuşulur.

Min Zhong: Fujian eyaletindeki Sha ilçesinde ve Yong’an ve Sanming bölgelerinde konuşulur. Yaklaşık 3.5 milyon kişi tarafından bu dil kullanılır.

6. Gan

Hunan, Fujian, Jiangxi ve Hubei eyaletlerinde yaşayan 22 milyondan fazla insan tarafından Gan dili konuşulmaktadır. Ayrıca Xi, Kan veya Jiangxinese olarak da bilinir. Hakka dili ve lehçelerine benzemektedir. Gan, artık Mandarin dilinde kullanılmayan birçok eski kelimeyi içermektedir.

7. Hakka

Hakka bu listedeki diğer gruplara göre farklıdır. Çünkü yaygın olmasına rağmen, çoğunlukla izole/ayrı bölgelerde konuşulmaktadır. Bu nedenle birbirinden farklı yaklaşık 13 lehçesi vardır.

Çin’de yaklaşık 43.5 milyon kişi tarafından konuşulur ve diğer alanlar da dahil olmak üzere toplam 48.5 milyon kişi tarafından konuşulur. Hakka, Guangdong eyaletinin kuzeydoğu ve doğu bölgelerinde, özellikle güney Jiangxi, Hunan, Hainan, Guangxi ve Fujian’da ve ayrıca Sichuan eyaletlerinin batı ve güneybatı bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Brunei, Kamboçya, Hong Kong, Tayvan, Fransız Ginesi, Fransız Polinezyası, Endonezya, Malezya, Panama, Surinam, Singapur ve Taylan’da da bu dil konuşulmaktadır. Endonezya, Malezya ve Tayland’daki göçmenlerin çoğu Hakka konuşur.

Çince çeviri ihtiyacınız için :
Ankara Yeminli Tercüme – BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir