Çince ve Korece
Çince ve Korece

Çince ve Korece: Dillerin Savaşı

Güney Kore ve Çin Halk Cumhuriyeti, uluslararası sahnede iki büyük ülkedir. Son yıllarda teknolojik yenilikler, sürekli büyüyen kültürel etkiler ve endüstriyel güç merkezleri olarak lider konuma yükseldiler.

K-pop’un yükselişi, binlerce Amerikalı genç ve genç yetişkini okuldan hayatından sonra veya üniversite eğitiminin bir parçası olarak Korece dersler almaya motive etti. 2013-2016 yılları arasında, Korece dersleri alan üniversite öğrencilerinin sayısı% 14 arttı.

Çin’in endüstriyel gücü birçok genç meslek sahibini bu Asya ülkesinde geleceklerini görmeye teşvik etti. Sonuç olarak, çoğu (örneğin, İngiliz Konseyi, “Geleceğin Dilleri” raporunda), Mandarin Çincesinin geleceğin dillerinden biri olacağını öne sürülüyor.

Yazı Sistemleri

Çince öğrenmenin en zor kısımlarından biri logogramlarla uğraşmaktır. Çin logogramları genellikle hecelere veya biçimbirimlere (bir dildeki en küçük anlamlı birimler) karşılık gelir. Çince konuşan birisinin yasal olarak dili akıcı şekilde konuştuğunun kabul edilebilmesi için 1500 – 2000 karakter bilmesi gerekir. Yüksek eğitimli bir Çinli kişi genellikle yaklaşık 8000 karakter bilir – bu da dilin toplam 50.000 karakterinin sadece bir kısmıdır.

Korecenin heceleri veya biçimbirimleri temsil eden karakterleri yoktur, harf olarak bildiğimiz sisteme sahiptir. Her karakter bir harfe eşittir. Hangul alfabesi, sadece 24 sesbirimle 14 ünsüz ve 10 ünlü harf ile Çinceye göre daha kolay görünmektedir.

Sözdizimi ve Dilbilgisi

Çince dilbilgisi Japonca ve Koreli meslektaşlarından çok daha zordur. Ayrıca, Çince cümleler İngilizceyle alışkın olduğumuz Özne-Fiil-İsim yapısına eğilimlidir.

Japoncaya daha çok benzeyen ve anlaşılması daha güç bir yapısı olan Korece için böyle bir yapı söz konusu değildir.

Saygı belirtme ifadeleri, fiil çekimleri ve ekler (bir kelimenin cümledeki rolünü/vurgusunu belirler) Korece dilbilgisini zorlaştıran yapılardır.

Telaffuz

Hem yazma hem de telaffuzda, Hangul alfabesi, anadili Latin Dil ailesinden veya Cermen dili olan kişinin kullandığı yapıya ve telaffuza çok benzerdir.

Ancak, Hanzi karakterlerinin nasıl telaffuz edildiğini öğrenmenin zorluğunun yanı sıra, Çincede dört tonlama (ve ekstra nötr bir karakter) olduğunu unutmamalıyız. Her bir tonlama ile anlam ve niyet değişir. Bu da Çincenin ne kadar zor bir dil olduğunu ve bu dili öğrenenlerin en ince ayrıntıya kadar dikkat etmesi gerektiğini belirtir.

Korece vs Çince: Hangisi öğrenmesi en kolay?

Sonuç olarak, Mandarin Çincesi yazı sistemi Koreceye göre çok daha karmaşıktır. Hangul’u öğrenmek Hanzi’den çok daha kolaydır.

Ancak, Çince dilbilgisi oldukça katı ve sabit olsa da, Korece dilbilgisi bazı ekstra zorluk katmanlarına sahiptir. Bu zorluklar,diğer dillerde olduğu gibi var olan kalıpları öğrenerek aşılabilir.

Korece telaffuz, bir cümlenin niyetini ve anlamını etkileyen ve ana dil seviyesinde zor olabilecek tonları içeren Çince dilinden çok daha kolaydır. Mandarin Çincesi dört tona sahipken, Tayvan Lukang Kasabası gibi lehçelerde sekiz ton kadardır.

Ankara Yeminli Tercüme & Ankara Ticari Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir