Çin Sosyal Medyası
Çin Sosyal Medyası

Çin Sosyal Medyasının İş Dünyasındaki Önemi

Çinli tüketicilerle iletişim kurmak için büyük bir patlama göstermektedir. Facebook, Twitter veya YouTube olmasa da popüler Çin Sosyal Medyası Doğu’da Batı’dakinden daha büyük bir etki gösteriyor.

800 milyondan fazla Çinli internet kullanıcısı görüşlerini paylaşmaya, ürün önerileri almaya ve başkalarıyla bağlantı kurmaya hazır, bu dijital ortam inanılmaz derecede zengin ve çeşitlidir. Çin pazarında varlık oluşturmak isteyen küresel markaların Çin’in gelişmekte olan ve yenilikçi sosyal platformlarını yakından takip etmesi gerekmektedir.

Küresel Markalar İçin Neden Önemlidir?

Çin hükümeti tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ülke nüfusunun% 57’den fazlası aktif olarak internet kullanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu sayı% 79 civarındadır. Dolayısıyla, Çin aynı Pazar büyüklüğüne sahip olmasa da, büyük bir büyüme potansiyeli vardır.

Çin’deki etkileyici mobil cihaz alım seviyesi de dikkate alınmalıdır. Çin nüfusunun neredeyse tamamı (% 98) interneti mobil cihazlar aracılığıyla kullanıyor. ABD ile karşılaştırıldığında (% 73’tür), Çin sosyal medyası çok daha dinamiktir ve mobil kullanıcılar ipuçları, referanslar ve öneriler için WeChat gibi platformlara yönelmektedir.

Küresel düzeyde ticaret yapan markalar kendilerini sosyal medya trendlerini izlemeye yöneltmelidir, ancak ne yazık ki birçok marka Çin pazarını derinlemesine anlamıyor ve yerel trendleri gerçek zamanlı olarak izleyemiyor. Dolce & Gabbana’nın öfkeye yol açan ve kamuoyundan özür dileyen 2018 tanıtım videosu, işletmelerin Çin pazarını yanlış yorumladığına dair açık bir örnek.

İşletmeler Çin Sosyal Platformlarından Nasıl Yararlanabilir?

Çin’deki sosyal medya platformlarının çeşitliliği ve etkileyici kullanıcı sayıları ile küresel markalar için önemli bir reklam fırsatı var. Bazı işletmeler fırsatı fark etti ve buna karşılık Çin pazarı için sipariş içerik oluşturmaya başladı. WeChat’teki flaş satışlar, Xiaohongshu’da KOL’ler ve Zhihu’daki niş ürün teklifleri, işletmelerin Doğu sosyal medya pazarına nasıl girdiğine dair sadece birkaç örnektir.

Çin pazarı, pazarlamacılar için az sayıda zorluk oluşturabilecek benzersiz özelliklere sahip olsa da, işletmelerin bu meşhur altın madeninden yararlanmak için birkaç temel ilkeyi uygulamaya koymaları gerekiyor. Çin sosyal medyasından yararlanmanın temelleri:

  • Kullanıcı Odaklı ve Özgün içerik; Estée Lauder’den Clinique markası Çin’deki Sufei’nin Günlüğü’nü kullandı. Bir cilt bakımı hikayesine dayanan ve ürünlerini öne çıkaran 40 bölümlük bir drama dizisiydi. Yine de içerik özgün ve kullanıcı odaklı olduğu için izleyiciler bunu bir Clinique reklamından çok eğlence olarak algıladılar. 21 milyondan fazla kez görüntülendikten sonra, Clinique’in marka bilinirliği rakiplerinden neredeyse% 30 daha yüksek.
  • Kapsamlı Marka Hedeflerini Desteklemek; Çin’deki Starbucks, tüm sosyal medya kanalları ve mağazalarında aynı topluluk oluşturma ve kalite mesajını veriyor. Durex’in pazarlama ekibi çevrimiçi yorumları 7/24 izler ve orijinal, ilgi çekici içerik bulmak için ajans ortaklarıyla birlikte çalışır. Bu strateji ile şirket, hayranlarıyla anlamlı bir şekilde etkileşime girerken, markayla müşteri etkileşimini derinleştirmeye devam ediyor.
  • Markanızı Desteklemek için Influencer’ları Kullanın; Ünlülerin milyonlarca Weibo takipçisi var ve doğru kişiden bir tavsiye, büyük ödüller kazanmanıza yardımcı olabilir. Hedef kitlenizin sosyal medya davranışını analiz etmek, kişisel ve özgün olarak algılanan “wang hong” siber ünlüler (MiuMiu gibi) gibi etkileyicileri bulmanıza yardımcı olabilir. Doğru şampiyonlarla birlikte markanız Çin sosyal medyasında çok daha hızlı popülerlik kazanacaktır.

Son olarak; sunduğu çok sayıda fırsattan yararlanmak isteyen küresel markalar, özgün ve kullanıcı odaklı mesajlaşma ile hedef kitlelerine ulaşmalarını sağlamak için içeriklerini çevirmeli ve yerelleştirmelidir. Doğu, Batı’dan büyük ölçüde farklı olabilir. Ancak büyüme fırsatları sınırlanmadığı için yatırım yapmaya değer bir pazardır.

Sosyal medya pazarlama kampanyalarınızın çevrilmesi ve yerelleştirilmesi için zaman ve para yatırmak anlamsız görünebilir. Fakat dönüşüm oranınızı artırmak için daha geniş bir kitleyi hedeflemenizi sağlayacaktır. Çabalarınız ayrıca Çinli müşterilerin içeriğinizi anlamasını ve benimsemesini kolaylaştırır. Daha uzun vadeli müşteriler elde etmenize yardımcı olabilir.

Ankara Yeminli Tercüme – Ankara Noter Onaylı Tercüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir