CHUSEOK BAYRAMI

Akrabaların buluştuğu, güzel ve büyük yemeklerin yenildiği, eski güzel günlerin ve ataların anıldığı bu özel bayram Silla Krallığından beri sürdürülen çok özel bir gelenek. En büyük hasat bayramıdır. Kuzey ve Güney Kore’de kutlanan bu özel bayram lunar takvime göre 8. ayın 15.inci günü kutlanmaya başlanır, bu da sonbahar ekinoksuna yakın tarihlere düşmektedir.

  • Büyük şehirlerden kırsala büyük bir göç yaşanır. İnsanlar memleketlerine, akrabalarının evine gidip, Charye adı verilen geleneği gerçekleştirir. Hanboklar (Kore Geleneksel Kıyafetleri) giyilir, göçüp giden akrabalarını anmak için hasat ürünlerinden oluşan bir yemek düzenlenir, dualar edilir ve dünyada kalanları korumaları dilenir. Yemekler bölgesel değişiklikler gösterebilir ancak hasadı yeni yapılmış pirinç, ondan hazırlanan songpyeon denilen pirinç kekleri, et yemekleri, makgeolli vesoju içkileri her sofrada görülebilir.  Hangwa ve Baekseju da Chuseok haftasına özel olarak hazırlanır.
  • Seongmyo (akrabaların mezarlarının ziyaret edilmesi) ve Beolcho (mezarların temizlenip, yabani otların sökülmesi) yine bu bayrama has geleneklerdir.
  • Hasat ürünleri hediye olarak verilir ve alınır. Ganggangsullae adındaki geleneksel dans hanboklar giyilerek sergilenir.
  • SsireumJuldarigi ve Hwatu halkın bu bayramda severek oynadığı geleneksel oyunlardır.

CHUSEOK BAYRAMI’NIN KÖKENİ

Yaklaşık iki bin önce hüküm sürmüş Silla Krallığı döneminde takımlar arasında yapılan dokuma yarışmalarına dayanır. Krallığın kadınları gruplara ayrılır ve bir ay boyunca olabildiğince fazla elbise dokumaya çalışırlardı. Bir ay sonra turnuvanın kazananlarına, kaybeden grup tarafından büyük bir alkollü ziyafet düzenlenirdi.

Bayramın olmazsa olmaz içeceklerinin başında geleneksel Kore likörleri gelir. Yeni hasat edilmiş pirinçten yapılan likörler, anma töreninin yapıldığı bayram sabahında içilir. Atalar için dua edildikten sonra hikayeler anlatılırdı. Son olarak da likörlü yemek sofralarına oturulurdu.

Kore kültürü ve Kore hakkında detaylı bilgi edinmek için bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir