Tek Millet İki Devlet

Azerice

Azerice

Azeri olarak da bilinen Azerice Altay dil ailesinin Türkçe dalının üyesidir. Türkçe konuşan insanlar ilk olarak MS. 7. yüzyılda Azerbaycan’ın bulunduğu bölgede meydana çıkmışlardır. Türkler tarafından ele geçirilen bölgede 11. yüzyılda Türk dili konuşulmaya başlandı. Bu bölge 13. yüzyılda Moğollar tarafından ele geçirildi ancak bu durum kısa sürmüştür. 1800’lü yılların başında Azerbaycan, İran ve Rusya arasında bölünmüştür. Ülkenin güney bölümünü Rusya kontrol ederken, kuzey bölümünü Iran kontrol ediyordu.

Bu bölünmeden sonra Azerbaycan’ın Rusya kesiminde olan bölgede edebiyat ve sanat gelişmiştir. Sovyet yönetiminin ilk yıllarında, Azerice kullanımını destekleyerek 1923’te resmi eğitim dili yapmıştır. Ancak, II. Dünya Savaşından sonra Sovyet hükumeti, Kafkasya’da giderek artan Müslümanlık nüfuzumuza/etkisine karşı savaş kampanyası yürütmeye başladı ve Azerice kullanımını desteklemeyi engelledi.

Azerbaycan dilinin iki türü vardır. Azerbaycan Cumhuriyetinde Kuzey Azerbaycan dili konuşulurken İran’da Güney Azerice konuşulmaktadır.

Kuzey Azerbaycan Dili:

Azerbaycan’da 6.1 Milyon kişi ( 4 milyonu tek dil konuşan), Dünya genelinde 7.3 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır.

Ayrıca Ermenistan, Estonya, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya Federasyonu, Türkmenistan, Ukrayna ve Özbekistan’da da Kuzey Azerbaycan dili kullanılmaktadır.

Güney Azerbaycan Dili:

İran’da 15.5 milyon kişi, dünya genelinde 18.7 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır.

Ayrıca Azerbaycan, Irak, Ürdün, Suriye, Türkiye ve ABD’de de Güney Azerbaycan dili kullanılmaktadır.

Lehçeler

Sovyetler Birliğinin kullandığı Kuzey Azerbaycan dili ile Iran ve Türkiye’de kullanılan Güney Azerbaycan dili arasında fonoloji, dil bilgisi ve kelime alanlarında önemli farklılıklar vardır. Bu iki türünde de farklı lehçeler bulunmaktadır.

Kuzey Azerbaycan Dili:

Airym, Bakü, Borçalı, Derbent, Gence, Karapapak, Lenkeran, Nahcivan, Nukha, Ordubad, Kabala, Kazah, Qyzylbash, Salyan, Şamahı, Şuşa, Terekeme, Yerevan, Muğan

Güney Azerbaycan Dili:

Afşar, Aynallu, Baharlu, Bayat, Karapapakh, Moqaddam, Nafar, Pishagchi, Kaçar, Karagözlü, Şahseven, Tebriz

 

Daha fazla bilgi için ve tercüme ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir