Anahtar kelime araması, İnternet kullanıcılarının arama motorlarının arama kutularına yazdığı kelime ve ifadeleri bulma eylemi olarak tanımlanır. İnternet kullanıcısının bulmak istediği bilgilerle ilgili spesifik ve uygun içeriği keşfetmenin yanı sıra arama motoru optimizasyonundaki (SEO) çeşitli görevler için önemlidir.

Anahtar kelimeler, işletme sahipleri, İnternet sitesi yöneticileri ve pazarlama yöneticileri için son derece önemlidir. En iyi anahtar kelimeler, arama sonuçlarında daha sık ortaya çıkmalarını sağlarlar. Örneğin ilk sayfanın en üstünde çıkan sitelerin, şirketlerin ve içeriğin daha fazla ilgi çekip gelir elde etmeleri (e-ticaret siteleri için) muhtemeldir.

Anahtar Kelimeleri Çevirmek Mümkün Müdür?

İki yönlü bir cevabı olduğundan bu oldukça şaşırtmalı bir sorudur. Anahtar kelimeleri çevirmek, nihayetinde normal metinler olduğu için mümkündür. Fakat anahtar kelimeler, diğer dilleri konuşan insanlar zaten genelde kendi dillerinde online arama yaptıkları için kültürel ve dilsel olarak bağımlıdırlar.

Anahtar kelimeleri, kelimesi kelimesine çevirmek anadilde o kadar yaygın kullanılmayan bir başka kelimenin yaratılmasına yol açabiliyor ve bir sorun daha ortaya çıkıyor. Örneğin:

Yakında evlenecek olan İngilizce konuşan iki kişi internette evlilik yüzüğü (wedding ring) araması yapabilirler. Bunun İspanyolca çevirisi ise anillo de boda. Birleşik Krallık ’ta her ay evlilik yüzüğü (wedding ring) araması yapan insan sayısı 74,000’dir. Fakat İspanya’da ayda sadece 5,400 kişi anillo de boda araması yapıyor. Bu sayının oldukça az olması merak uyandırıcı. Fakat İspanyolca konuşanların anillo de boda’yı kullanmadığı ortaya çıktı. Onun yerine yine evlilik yüzüğü anlamına gelen alianza kelimesini kullanıyorlar. Alianza yazıldığında sonuç, her ayda 10,000 kişinin kullandığını gösterdi.

Bu anlamda varılan sonuç, anahtar kelimeleri çevirmenin o kadar da etkili olmadığıdır. Sayılar daha az olacağından çevrilen kelimeyle arama yapmanın istenen sonuçları vermeyeceği bu örnekte oldukça açık bir şekilde görülüyor. Daha az işleme yani daha az satışa sebep oluyor.

Bu problemi çözmek için yapılacak bazı şeyler var, örneğin anahtar kelime araması.

Anahtar Kelime Araması

Arama motoru optimizasyonu kampanyası yürütüyorsanız, anahtar kelime araması ilk yapacağınız şey olmalıdır. Anahtar kelime araması nereye gitmeniz gerektiği ve kampanyanızın plana uygun bir şekilde yürüyüp yürümediğine karar vermenize yardım eder.

Doğru anahtar kelimeleri bulmak, hedef aldığınız piyasanın istekleri, korkuları ve düşüncelerinin belirlemenize yardım eder. Tüketicilerin kullandığı doğru kelime ve ifadeler hakkında fikir sahibi olmanın yanı sıra potansiyel ve hedef tüketicilerinizin aradığı spesifik bilgiler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

İlk adım, hedef kitlenin aradığını düşündüğünüz konular hakkında bir liste hazırlamaktır. İşletme türünüzle ilgili olan konuları düşünmelisiniz.

Hedef kitlenin ilgisini çekecek konu listesini hazırladıktan sonra araştırmanıza başlayabilirsiniz. Favori arama motorunuza her başlığı yazıp arama motorunun önerilerine bakın. Örneğin, ‘pazarlama teknikleri’ yazınca bazı öneriler göreceksiniz:

  • pazarlama yöntemleri pdf
  • küçük işletmeler için pazarlama yöntemleri
  • müşterileri çekmek için pazarlama yöntemleri
  • pazarlama yöntemleri örnekleri
  • emlakçılar için pazarlama yöntemleri
  • pazarlama yöntemleri tanımı

Çok iyi anahtar kelimeler olduğundan bu önerilerinin bir listesini yapın. Bu sonuçlar, arama yapan insanların kullandığı anahtar kelimeler oldukları anlamına geliyor. YouTube’la da aynısını yapabilirsiniz.

Kullandığınız arama motoruna geri dönün. ‘Pazarlama teknikleri’ ni aratın. Sayfanın altına indikçe ‘pazarlama teknikleriyle ilgili aramalar’ listesini göreceksiniz, bu kısım da çok iyi anahtar kelimeler içerir. Arama motoru listenize eklemek için size zaten iyi bir sayıda anahtar kelimeler veriyor. İlave anahtar kelimeler bulmak için her birinin önerilen başlıklarına göz atabilirsiniz. 

Anahtar kelime araması sadece favori arama motorunuz ve YouTube’la kısıtlandırılmış değildir. Vikipedi ve rakiplerinizin sitelerinden de daha genel ve spesifik anahtar kelimeler bulabilirsiniz. Başka ücretsiz anahtar kelime arama araçları da var. Keywords Everywhere, Ubersuggest ve Keyword Planner (Google’dan) araçlarını kullanabilirsiniz. Bu araçlar size daha iyi bir liste yapmanız için çeşitli istatistikler ve analizler veriyor.

Örneğin Ubersuggest’ten ‘auto insurance (araba sigortası)’a bakmak bu aşağıdaki sonuçları veriyor:

  • Arama sayısı– 201,000
  • SEO zorluğu – 74
  • Anahtar kelime fikirleri

Bu site, başka istatistikler de sunuyor. Arama çubuğundaki açılan menü, çeşitli dillerdeki anahtar kelimeleri aramanızı sağlar. 

‘Assurance voiture (Fr. araba sigortası)’u kullanınca aylık 33,100 arama görünürken ‘assurance auto (İng. sigorta araba)’ 110,000 arama sayısı sonucu gösterdi.

Şaşırtıcı bir şekilde araba sigortasının standart Fransızca çevirisi olan l’assurance automobile kullanılınca sadece 70 arama sayısı bulundu.

Anahtar Kelime Araması Çevirisi

Yabancı piyasalardaki tüketiciler, kendi anadillerinde arama yapmayı tercih ediyorlar. Bu yüzden, yabancı tüketicilere ulaşmak isteyen global şirketler çok dilli web siteleri kullanmak zorundadırlar. Sitelerinde, hedef tüketicilerinin konuştuğu dilde içeriklerinin olması gerekli.

İlk olarak anahtar kelime araması çevirisinin etkili olmadığı ve global SEO şirketinin başarısızlığına sebep olabileceğinden bahsettik.

Fakat anadili hedef dil olan profesyonel bir çevirmeni işe almak anahtar kelime araması çevirisi yapmayı da mümkün kılıyor. Şirketler, dille içli dışlı olan çevirmenlere sahip çeviri şirketleriyle çalışmalıdırlar. Bu sayede standart bir çeviri yerine yerel tüketicilerin yaygın olarak kullandığı kelime ve ifadeleri kullanabilirler. Daha önce de ‘evlilik yüzüğü’ örneğinde bu sorunu görmüştük.

Anahtar kelime çevirisinden bahsediyor olsak da bu süreç yalnızca anahtar kelimeleri değil tüm içeriği de kapsıyor. Anahtar kelimeler, web sitenizi indekslemek için arama motorlarının arama botlarının bulduğu içerik dahilindeler.  

Bu yüzden uluslararası kitlenin kullandığı iyi seçilmiş anahtar kelimelere sahip olmak son derece önemlidir. Uzun kelimelerin yanı sıra tek ve 2-4 anahtar kelimelik bir karışıma sahip olmalısınız. Sonuncusu, daha uzun ve daha net anahtar kelimelerdir.

Bu anahtar kelimelerin yerel jargona çevrildiğiyle yani yerel dildeki ifade ve terimlere çevrildiğiyle alakadar olun. Bu kısım çok önemlidir. Yerel İnternet kullanıcıları tarafından kullanılan anahtar kelimelerin, günlük yaşamlarında kullanılan kelimeler olduğundan İngilizceden bir başka dile direkt çeviri yapmak her zaman mümkün değildir.

Nihayetinde, içeriğin çevirisi yapılmalı ve çevrilen yeni anahtar kelimeler, orijinal anahtar kelimelerin yerini almalıdır.

İçeriğin Çevrilmesi

Diğer çeviri projelerine (yasal ve tıbbi metinler) kıyasla, bir web sitesinin içeriğini çevirmek daha özgür bir çeviridir.  Bu yüzen çevirmen, verilmek istenen asıl mesajı muhafaza edip hedef dillere düzgün bir şekilde aktardığı sürece çevirisinde daha yaratıcı olabilir.

Hedef dile bağlı olarak ilave anahtar kelimeler olabilir ve bunları dahil etmek mümkündür. Dile, yerel tüketicilerin tercihlerine ve iş sahibinin ihtiyaçlarına bağlı olarak içeriğin bir kısmı değiştirilebilir ve ilave metin dahil edilebilir.

İş sahibi farklı tüketicilerle ilgileniyor olacağından şirketin çokça sayıda tüketici trendleri, tercihleri, beklentileri ve davranışlarıyla uğraşması gereklidir. En önemli nokta, anahtar kelime araması çevirisinin hakkını verebilecek profesyonel, deneyimli ve ana dili hedef dil olan bir çevirmenle çalışmaktır. Spesifik bir piyasada düzgün bir şekilde kullanılacak terimleri yalnızca oralı birisi anlayacaktır. Ve SEO amaçları için önerilen anahtar kelime yoğunluğu muhafaza edilmelidir.

Nihayetinde, global SEO kampanyasında başarılı olmak dikkatli bir araştırma ve veri analizini gerektirir.

Ankara Yeminli Tercüme Bürosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir