Almanya Vatandaşlığı
Almanya Vatandaşlığı

Almanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Almanya vatandaşlığının çeşitli faydaları bulunmaktadır. Örneğin, yabancı bir ülkede konsolosluk koruması sağlama hakkınız olacaktır. İsterseniz Almanya seçimlerinde oy kullanabilir veya kamu görevlisi olabilirsiniz. Ayrıca Almanya’daki işlere sınırsız erişiminiz de olabilir.

AB (Avrupa Birliği) ülkeleri arasında geçiş özgürlüğü nedeniyle bazı kişiler Almaya vatandaşlığı elde etmek istemektedir. Almanya sınırlarını diğer dokuz AB ülkesiyle paylaşıyor ve Alman pasaportu olan herkesin vizeye ihtiyaç duymadan dünyanın 188 ülkesini ziyaret etmesine izin veriliyor.

Bu vatandaşlığın tanınabileceği üç ilke vardır:

  • Vatandaşlığa kabul
  • Kan bağlılığı/hakkı
  • Toprak hakkı

Almanya Vatandaşlığına Kabul

Vatandaşlığa geçiş yoluyla, bir yabancı Alman vatandaşı olabilir. Hükümet tarafından belirlenen şartları yerine getirirseniz, başvuruda bulunmaya hak kazanabilirsiniz.

Tanım gereği, vatandaşlığa geçiş, Almanya’da daimi ikamet ettikten belirli bir süre sonra yasal vatandaşlık talep edebileceğiniz anlamına gelir. Bunlar da karşılamanız gereken geri kalan koşullar:

İkamet: Burada iki seçenek var. Almanya’da en az 8 yıl ikamet izniyle yaşamış olmanız veya Almanya’dan daha az bir süre yaşamış olmanız durumunda bir uyum kursuna katılmanız gerekir. Yabancılar için bir uyum kursu, Almanya’da yaşamaya gelen yabancı uyrukluların yerel dili, Alman geleneklerini, geleneklerini, tarihini, kültür ve hatta yasal sistemini kapsamaktadır.

Dil: Almanca dil yeterliliğini kanıtlamanız gerekir (minimum düzeyde B1, Almancada akademik düzeyde konuşma ve yazma ). Dil yeterliliğinizi kanıtlamak için aşağıdaki belgelerden herhangi birini sağlayabilirsiniz:

Zertifikat Deutsch (Almanca dil sertifikası)

Almanya’da ortaokulu tamamladıysanız, bunu gösteren bir sertifika sunabilirsiniz.

Bir Alman lisesinde kabul kanıtı veya Almanya’da bir yükseköğrenim bitirme belgesi.

Bir uyum kursuna katıldıysanız, almış olabileceğiniz herhangi bir sertifikayı sunabilirsiniz. Örneğin, “DTZ – Göçmenler için Almanca testi”.

Finansal: Devletin yardımı olmadan kendinizi finansal olarak destekleyebilmeniz gerekir. Banka ekstrelerini veya mali durumunuzu bildiren diğer belgeleri gönderebilirsiniz.

Yasal şartlar: Sabıka kaydı olmayan, yasalara uyan bir mukim olmalısınız.

Sınav: Geçmeniz gereken bir test var. Aşağıdaki ayrıntılara gireceğiz.

Daha önce sahip olabileceğiniz diğer vatandaşlıklardan vazgeçmek zorunludur.

1) Finansal durumunuzu kontrol edin

Sürecin farklı örneklerinde birkaç vatandaşlığa geçiş ücreti ödemeniz gerekecektir:

Yetişkinler için başvuru formu = 255 €

Çocuklar için başvuru formu (16 yaş altı) = 51 €

Vatandaşlık testi = 25 €

Vatandaşlık belgesi = 2z €

2) Başvuru formu

Her Almanya bölgesinin kendi göçmenlik bürosu olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle, hangi bölge müdürlüğünün ikametinize karşılık gelen bölge olduğunu bildiğinizden emin olun. Kentsel bir bölgede yaşıyorsanız, belediye meclisine gidebilirsiniz.

Başvuru formunu doldurmaya başladığınızda, yukarıdaki gereklilikleri karşılayan tüm belgeleri hazırlayın.

Almanya Vatandaşlık Testi

Bir saat süren ve daha önce de belirttiğimiz gibi 25 € ‘ya mal olan Alman vatandaşlık testi, “Tarih ve sorumluluk” a “Demokratik yaşam” şeklindeki farklı konularda 33 çoktan seçmeli sorudan oluşuyor. Ayrıca, yaşadığınız yerle ilgili bazı soruları cevaplamanız gerekecektir. Testi geçmek için bu soruların en az 17’sinin doğru olması gerekir. Sınavda başarısız olmanız durumunda, sınava istediğiniz kadar tekrar girebilirsiniz. Başvurunuz için gereken sertifikanın 25 € tutarında olduğunu unutmayın.

Özellikle değerlendirme süreci ile pratik yapmak ya da sadece Alman yaşamı ve yasası hakkındaki bilgileri okuyarak uyum kursları almanız önerilir. Bu kurslar hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki web sitelerini öneririz:

Almanya Vizesi: https://www.germany-visa.org/immigration-residence-permit/integration-courses-learning-german-and-much-more/

Almanya’da yapın (Federal Hükümeti oluşturun): https://www.make-it-in-germany.com/en/living-in-germany/integration/course/

Ankara Yeminli Tercüme – Kızılay Yeminli Tercüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir