Acil Çeviri


ACİL ÇEVİRİ : Bazı öngörülemeyen olaylar nedeniyle, metinlerin acilen çevrilmesi gereken durumlar vardır. Bu durum genelde bir belgenin yazıcıdan çıkarıldığı sırada çevirinin bir bölümünün unutulması, hızlı bir iş gezisi sırasında bir ülkede sunum hazırlarken veya yasal ve idari bir işlem gerektiğinde olabilir.

Rekor hızda hatta imkansız bir süre içinde birçok sayıda çevrilecek kelime olduğunda tercümanlar böyle bir durumla karşı karşıya kalabiliyor. Ne yazık ki, tercümanlar bir Road Runner veya Speedy Gonzalez değildir.

Ayrıca, bu gibi durumlarda, aklınıza gelebilecek her türlü engeller ortaya çıkabiliyor. Kısacası, hızlı bir çeviri yapma durumundaysanız her şeye hazırlıklı olmanız gerekir.

Bu gibi durumlarda neler yapabiliriz? Dil konusunda acil durumlar için keşke 112 acil durum hattı gibi acil çeviri hattı olsaydı, ancak sizin işinize yarayabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır.

Bunlardan biri, doğru çeviri yapma özelliği sürekli artan otomatik (makine) çevirisidir. Çok uzun metinler, yalnızca bir tık ile anında çevrilebilir. Elbette, bu şekilde yapılan çeviriler tamamen doğru değildir ancak kullanılabilirlik arıyorsanız ve sadece belgenin içeriği hakkında bilginiz varsa ideal bir çözümdür. Daha iyi bir çeviri kalitesinin gerekli olması durumunda, otomatik (makine) çevirisi sonrası belgenin gözden geçirilmesi, düzeltilmesi uygulanır; Belgenin yeniden çevrilmesinden daha hızlıdır ve çok iyi sonuçlar verir.

Düzenlenemez formattaki dosyalar olduğunda ve kısa sürede çeviriye ihtiyacınız olduğunda, belgeleri yan yana iki kolon olarak biri orijinal belge, diğer çeviri metni şeklinde hazırlayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bu acil durumlar için genel bir kural oluşturmak çok zordur çünkü her belgenin kendine ait zorluk dereceleri vardır. Her belgeyi zamanında teslim etmek ve karşılaşacağınız her acil durumun üstesinden gelmek için, doğru strateji ve elbette tecrübe gerekir.

BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri olarak 102 dilde ihtiyacınıza göre ve siz değerli müşterilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacıyla, belgelerinizin çevirileri noter onayı yapılıp, apostil işlemi ve gerekli olduğu durumlarda Dışişleri Bakanlığı ve Elçilik onayından sonra Türkiye’nin herhangi bir şehrine veya yurtdışına kargo ile gönderim yapılmaktadır. Siz değerli müşterilerimize kolaylık sağlamak amacıyla, Whatsapp uygulaması, e-posta gibi uygulamaları kullanmaktayız. Bahse konu uygulamalardan herhangi biri vasıtasıyla belgenizi veya belgelerinizi göndererek tercüme hizmeti alabilirsiniz. Belgeleriniz alanında uzman yeminli tercümanlarımız tarafından tercüme edilmektedir. Acil Çeviriihtiyaçlarınız için gereken tek şey 0312 479 42 86 numaralı telefondan veya info@bsitercume.com / bsitercume@gmail.com adreslerinden bizimle iletişime geçmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir