Günümüzde anadili dışında en az bir dil bilen genç insanları görmek mümkün. Küreselleşme birçok insanı çeşitli iş alanlarında başka dillerde iletişim kurmaya ve işbirliği yapmaya zorlamaktadır. Peki 21. yy’ın en önemli dilleri hangileridir?

İngilizce

375 milyondan fazla insanın anadili İngilizcedir. Ancak 1.5 milyara yakın kişi tarafından kullanılmaktadır. Dünyanın en etkili ve önemli dillerindendir.

Internet ve bilgisayar teknolojisinin anadili olan İngilizce, dünya genelinde her yerde kullanılmaktadır. Ayrıca, dünyanın en büyük 10 ekonomisi listesinde bulunan ABD, İngiltere ve Kanada’da resmi dili olduğunu da eklemek önemlidir.

Çince

Dünyada anadil olarak en çok konuşulan dildir. Yaklaşık 982 milyon kişini anadili olmasının yanında, toplam 1.1 milyar insan Çince bilmektedir. Çin’in 2050’de dünyanın önde gelen ekonomisi haline geleceği tahmin ediliyor ve bu, dünya çapında daha da etkili olacağı anlamına geliyor.

İspanyolca

Yaklaşık 330 milyon kişi tarafından anadil olarak konuşulur, 420 milyondan fazla kişi ise ikinci dili olarak bilmektedir.  İspanyolca, çoğunluğu Latin Amerika’da bulunan 20’den fazla ülkede ana dildir. Ancak ABD’de de bu dili konuşan çok insan vardır çünkü bu ülkede yaklaşık 35 milyon insan kendi aralarında İspanyolca konuşuyor.

Japonca

Bir diğer Asya dili, bu ülkenin ekonomik gücü ve etkisi nedeniyle en önemli dillerin listesindedir. Yaklaşık 127 milyon kişi yerel olarak Japonca konuşmakta ve bir milyon kişi tarafından bu dil kullanılmaktadır.

Japonya dışında pek kullanılmaz, ancak eğer bilişim teknolojileri ve diğer modern endüstrilerle uğraşıyorsanız öğrenmeniz gerekecektir.

Almanca

Almanya uzun yıllar boyunca Avrupa’nın en köklü ekonomisine sahip olmuştur ve Almanca dili Avrupa kıtasında en çok konuşulan dildir. 105 milyon kişi anadili olarak konuşmaktadır, dünya genelinde ikinci dil olarak konuşan 80 milyon insan var.

Rusça

Rusça dünyanın en önemli yazarlarından Fyodor Dostoyevski ve Leo Tolstoy’un ana dilidir ve bu durum da Rusça öğrenmeye başlamak için iyi bir nedendir.

Ayrıca, 150 milyondan fazla insan ana dili olarak Rusça konuşabiliyor ve 110 milyonu da anadili dışında Rusça konuşmaktadır. Bu, tüm Avrupa-Asya ülkeleri arasında son derece etkili olduğu için Rusçayı en önemli dillerden biri yapar. Rusça 38 bölgede resmi dilin statüsündedir.

Fransızca

Fransızca yüzyıllar boyunca diplomasinin anadiliydi. Günümüzde, 79 milyon insan öncelikli olarak Fransızca konuşuyor ancak genel olarak 370 milyon civarı kişi tarafından konuşuluyor.

Arapça

En az 22 ülkeden oluşan Arap birliğinin resmi dilidir. Bu bölgede yaklaşık 205 milyon kişi bulunmaktadır ancak dünya çapında da ayrıca 100 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

Arapça bilindiği gibi Müslüman medeniyetinin resmi dilidir. Yani, bu gerçek tek başına Arapçayı dünyadaki en önemli dillerden biri yapar.

Hintçe

Hintçe, Hindistan’ın ve çevresindeki diğer pek çok ülkenin resmi dilidir. 450 milyon kişi tarafından anadil olarak konuşulur ve ayrıca 200 milyon kişi tarafından ikinci dil olarak kullanılır.

Hindistan dünyadaki yedinci büyük ekonomisidir ve 2050 yılına kadar ikinci sırayı alması bekleniyor. Bu durumda Hintçenin önemine vurgu yapmaktadır.

Portekizce

215 milyondan fazla kişi anadil olarak Portekizce konuşurken, toplamda 235 milyon civarında kişi tarafından konuşulmaktadır. Portekiz, Brezilya ve diğer yedi ülkede ana dildir ve genellikle Güney Yarım kürenin ana dili olarak kabul edilir.

Ankara Yeminli Tercüme – BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir